Igor – zaimportowane z Rosji imię męskie pochodzenia skandynawskiego, wywodzące się z pierwotnego Ingwar (Ingvarr). Imię to jest złożone z członów: Ing-, prawdopodobnie pochodzącego od imienia jednego z bogów germańskich, oraz -war, pochodzącego najprawdopodobniej od staro-wysoko-niemieckiego słowa wart – stróż, pasterz. Imię to nosił wielki książę kijowski i czernihowski z XII wieku św. Igor, którego wspomina się 5 czerwca. Na Rusi Kijowskiej stanowi ślad obecności wikińskiej. W Polsce odbierane jako typowo "wschodnie".
Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Igor w 2017 r. zajmował 17. miejsce w grupie imion męskich. W całej populacji Polaków Igor zajmował w 2017 r. 75. miejsce (65 606 nadań). Ukraiński odpowiednik tego imienia to Ihor, a białoruski – Ihar.
Znane osoby noszące to imię
Igor Akinfiejew
Ihor Biełanow
Igor Błachut
Igor Bondarewski
Igor Cavalera
Igor Dobrowolski
Igor Herbut
Igor Janke
Igor Jankowski
Igor Kwiatkowski
Igor Lewczuk
Igor Newerly
Ihor Pawluk
Igor Priesniakow
Igor Rurykowicz – władca Rusi Kijowskiej
Igor Sikirycki
Igor Sikorski
Igor Smirnow
Igor Strawinski
Igor Sypniewski
Igor Śmiałowski
Igor Tamm
Igor Wójcik
Igor Yudin
Ihor Biełanow
Ihor Turczyn
Ihor Kołomojski
Ihor Łeonow
Ihor Woźniak
Ihor Branowycki
Ihor Mitiukow
Ihor Kutiepow
Ihor Łuczkewycz
Ihor Czupryna
Ihor Mihałewski
Ihor Łewczenko
Ihor Syłantjew
Ihor Chudobjak
Ihor Czajkowski
Ihor Kłymowski
Ihor Pawluk
Ihor Matwijenko
Igor imieniny obchodzi 5 czerwca, jako wspomnienie św. Igora. Spotyka się również niekiedy daty 1 i 5 października, niezwiązane z żadnym konkretnym świętym lub wydarzeniem.
Dowiedz się więcej o pochodzeniu, znaczeniu i ciekawostkach związanych z imieniem Igor. Sprawdź, czy jest to imię tradycyjne, czy raczej współczesne, oraz jakie postacie historyczne lub współczesne noszą to imię.